cerebral aneurysm thumbnail

Angiografia cerebrală – Dr. Lucian Mărginean – Medic Primar Radiolog

Angiografia cerebrală este o procedură medicală imagistică care utilizează razele X și un agent de contrast pentru a vizualiza vasele de sânge din creier. Această procedură oferă imagini detaliate ale sistemului vascular cerebral și poate ajuta la diagnosticarea și tratamentul unor afecțiuni precum anevrismele, malformațiile vasculare, stenozele sau blocajele arterelor.

Angiografia cerebrală este recomandată în cazurile în care există suspiciunea unei afecțiuni vasculare cerebrale sau pentru a evalua fluxul sanguin către creier. Aceasta poate fi utilizată în situații de urgență, cum ar fi un accident vascular cerebral, sau în investigații mai planificate pentru evaluarea anumitor simptome sau condiții medicale.

1. Pregătirea pacientului: Înainte de procedură, pacientul este informat despre detalii și este posibil să i se ceară să nu mănânce sau să bea pentru un anumit interval de timp înainte de procedură. Este important să discuți cu medicul despre orice alergii sau alte condiții de sănătate pe care le ai.

2. Inserarea cateterului: Pacientul este așezat pe masa de examinare, iar zona de inserție a cateterului este pregătită, de obicei, în zona inghinală sau radială. Medicul va folosi un cateter (un tub subțire) pentru a ghida agentul de contrast către vasele de sânge cerebrale.

3. Injectarea agentului de contrast: După ce cateterul este poziționat în mod corespunzător, medicul va injecta un agent de contrast în vasele de sânge. Acest agent de contrast face ca vasele de sânge să fie vizibile pe imaginile radiologice.

4. Realizarea imaginilor: Odată ce agentul de contrast este distribuit în vasele de sânge ale creierului, se fac raze X pentru a obține imagini detaliate ale sistemului vascular cerebral. Procedura poate dura o perioadă de timp variabilă, în funcție de complexitatea cazului și de informațiile necesare.

5. Finalizarea procedurii: După ce imaginile au fost obținute și evaluare a fost efectuată, cateterul poate fi îndepărtat, iar pacientul poate fi monitorizat pentru orice reacție adversă la procedură.

Este important să menționezi orice alergii, probleme de sănătate sau medicamente pe care le iei în discuție cu medicul înainte de procedură. De asemenea, medicul îți va explica în detaliu procedura și va răspunde la întrebările tale pentru a asigura confortul și înțelegerea completă a acestui proces.

Screenshot 2023 12 14 141529