Untitled design

Dr. Sebastian Surugiu

Medic primar ginecolog

Ne puteți contacta la oricare din numerele de telefon de mai jos.

Despre

Dr. Sebastian Surugiu este medic primar ginecolog din 2016 și cadru didactic la Universitatea de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, în cadrul Disciplinei Obstetrică-Ginecologie I.

După ce a absolvit facultatea de medicină, și-a continuat rezidențiatul în obstetrică-ginecologie în Cluj-Napoca și a desfășurat cercetări doctorale sub coordonarea Prof. Dr. Florin Stamatian, obținând titlul de Doctor în Medicină în 2016.

Dr. Surugiu a publicat articole de specialitate în reviste științifice cotate ISI și BDI și a participat la stagii profesionale și cursuri de specialitate în Marea Britanie, Germania și Austria.

Ariile sale principale de interes includ ginecopatologia, cu un accent deosebit pe evaluarea pacientelor cu fibrom uterin candidate la tratament prin embolizare, patologia tumorală, afecțiunile inflamatorii, tulburările menstruale, leziunile de col uterin, consilierea contraceptivă și tulburările asociate menopauzei. De asemenea, se concentrează pe imagistica ginecologică, afecțiunile planșeului pelvin și chirurgia minim invazivă.

Deține competențe în ecografie ginecologică, colposcopie, histeroscopie, chirurgie laparoscopică și uroginecologie.

Servicii:

• Evaluare pre embolizare uterină